تبلیغات
نسیم عشق - خدای عشاق ....
شنبه 4 خرداد 1392

خدای عشاق ....

   نوشته شده توسط: سید محمود خلخالی    


خداوندا ...

کیست که مزّه دوستی و محبّتت را چشیده باشد و از تو به سوی کس دیگری گریزان شود.

کیست که به قرب تو انس گرفته و از درگاه تو برگردد.

ما را از کسانی قرار ده که برای قرب و دوستی ات اختیار نمودی و برای مهر و دوستی خود خالص گردانیدی و از کسانی قرار ده که به ملاقات خود تشویقش نمودی و به قضای خود راضیش نمودی و به او نظر کردنِ به سوی خود را بخشیدی و به رضایت خود مژدگانی اش بخشیدی و از هجرانت پناهش دادی و ...

 

خداوندا ...

 

تویی که از دل دوستانت اغیار را بیرون کردی تا جز تو را دوست ندارند...

آن که تو را گم کرد چه یافت ؟ و آن که تو را یافت چه از دست داد؟ آن که دیگری را به جای تو گرفت زیان کرد و باخت .

برای رسیدن به محبت خداوند، معرفت و شناخت لازم است و این شناخت جز از طریق قلب سلیم ممکن نیست ، قلبی که ذرّه ای محبّت دنیا در آن نباشد. امام صادق علیه السلام در تفسیر آیه کریمه (... الا من أ تی اللّه بقلب سلیم ) فرمود: (هو القلب الذی سلم من حب الدنیا).

دلی که مهر دنیا و آنچه متعلق به دنیا است در آن جای گیرد دیگر جایی برای مهر خداوندی باقی نمی ماند پس یکی از مقدمات (بلکه تمام مقدمات ) رسیدن به مهر و عشق خدایی بیرون کردن علاقه به اولاد و مال و زرق و برق دنیایی از دل است . چنانچه امیرمؤ منان علی علیه السلام فرموده : کسی که دوستی و محبّت دنیا در دلش خانه کرده ، چگونه دوستی خدا را ادّعا می کند. و همچنین رسول گرامی اسلام صلی الله علیه و آله می فرماید: دوستی دنیا و دوستی خدا هرگز در یک دل جمع نمی گردد.

از همه اینها گذشته برای تحصیل عشق الهی باید از خود او بخواهیم که محبت خود را به ما عنایت فرماید، و محبت اغیار را از دل ما بیرون کند چرا که تنها مؤ ثّر در عالم وجود اوست (لا مؤّثر فی الوجود الا اللّه ) و امر خداوندی چنین است که اگر اراده کند کاری را واقع می شود و بالعکس . پس همه چیز در دست قدرت اوست ، از او بخواهیم که راهی آسان برای رسیدن به محبت به خودش برای ما فراهم آورد چنانچه امام سجاد زین العابدین علیه السلام در مناجات خود با خدای عالم چنین می فرماید:

(وانهج لی الی محبتک سبیلاً سهلةً اکمل لی بها خیرالدنیا والا خرة ). (خداوندا! ... به سوی محبّتت راهی آسان بر من هموار ساز و به وسیله آن خیر دنیا و آخرت را بر من کامل گردان).

محبت خدای عالم سرچشمه تمام خوبی هاست ، یعنی اگر شناخت الهی و پس از آن عشق خدایی برای ما حاصل شود تمام خیرات و خوبیهای اخروی و دنیوی برای ما مهیاست ، چنانچه سالار شهیدان حضرت اباعبداللّه الحسین علیه السلام در دعای عرفه چنین با خدای متعال راز و نیاز می کند. (... ماذا وجد من فقدک و ما الذی فقد من وجدک ). کسی که تو را نیافت ، چه یافت و آن که تو را یافت ، چه نیافت ؟

انسان عاقل همیشه بدنبال چیزی بی عیب و نقص است ، و به عبارت دیگر انسان عاقل بدنبال زیبایی می گردد که هیچگونه عیب و نقصی نداشته باشد، به اینچنین عاقلی باید گفت که آن بی عیب و نقص که از هر جهت زیبا است و زیبایی او در حد کمال است فقط و فقط خداست .

برچسب ها: خلخالی ، سید محمود خلخالی ، سید محمود ، مجری ، مجری برنامه ،

انواع کد های جدید جاوا تغییر شکل موس